Bergen – město norských sýrů, kávy a koláčů
Nedávno se nám poštěstilo najít cenově příznivé letenky z Prahy do norského Bergenu. Jelikož je to lokalita pro nás dosud neznámá a instagramové fotky vypadaly překrásně, neváhali jsme. Ačkoliv je to od blogera zvláštní slyšet, nejsem zrovna člověk sociálních médií. Na druhou stranu hashtagy na instagramu mi pomáhají nalézat nová místa a inspiraci a tak oplácím stejnou mincí.
Bergen, to je taková pohádka – město obklopené sedmi horami a sedmi fjordy. Přidejte k tomu srdečné lidi mluvící plynule anglicky, výborný skandinávský typ jemně pražené kávy a všudypřítomný mořský vánek. Bohužel, pro našince se pobyt v Norsku značně prodraží, zvláště pokud si zajde na jídlo do restaurace.
Člověk se však nesmí nechat odradit. V samotném srdci Bergenu se nachází rybí trh. Místo, kde si mezi desítkami stánků vyberete jídlo od místních rybářů. Navíc jsou na každém rohu supermarkety plné výborných norských sýrů a voňavého pečiva. Ostatně, Norové jsou na svůj chléb a sýr velice hrdí. Místo restaurací tak často naleznete malé pekárny, sendvičárny a samozřejmě kavárny, ve kterých se prodává obložený chléb na milión způsobů.
– kavárna Godt Brød je jedním z typických příkladů norské srdečnosti. Koncept je jasný, vyberte si pečivo s přáním, čím ho obložit. K tomu se s vámi ale dá do řeči na deset, patnáct minut úžasná slečna, která vám při odchodu přidá na „ochutnávku“ každému plný hrníček kávy to-go.
Tradičně hledáme v každé lokalitě, kterou navštíme, dvě věci – kávu a mrkvový koláč. Pod horou Fløyen, kousek od lanové dráhy, prý dělají ten nejlepší mrkvový koláč v Bergenu. To jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Pověst opravdu nelhala. Nejen samotný koláč, ale i výborná káva a nabídka limonád v prostředí dřevěných domečků.
Výhodou místa obklopeného sedmi horami je samozřejmě možnost vyběhat kalorie ze všech těch výborných sladkostí a pečiva. Mezi nejoblíbenější patří hory Ulriken a Fløyen. Kromě toho se nabízí procházka po přístavu, po historickém centru (kde historie některých budov sahá až do roku 1200) anebo k místním plážím s možností si zaplavat. Ano, slyšíte správně a NE, nejde o sport pro otužilce.
– místní specialita, lívance s norský sýrem a marmeládou na hoře Fløyen
Bergen patří mezi místa, kde prší 260 dní v roce. Proto je načasování vším. Pokud se tedy rozhodnete pro návštěvu, plánujte to určitě na květen – červenec. Tehdy máte největší šanci, že vás potká slunečné počasí. V našem případě jsme se dokázali dost nepříjemně spálit. Že budeme kupovat opalovací krém v Norsku, nás původně vůbec nenapadlo. Stejně tak nás překvapilo, že se místní obyvatelé na některých plážích v těchto měsících opalují.
Ať slunce, sníh nebo déšť, navštívit fjordy se má v každém počasí, protože každé přináší své nezaměnitelné kouzlo.
Bergen je malé město s velkým srdcem jeho komunikativních lidí. Skýtá výborné jídlo a nezapomenutelné zážitky. Nízkonákladovka Norwegian Air je jednou z těch příjemnějších a z letiště do města jede jedna linka tramvaje každých 9 minut. Ještě jsme ani neodjížděli a už jsme věděli, že se do Bergenu znovu rádi vrátíme.