MioMat – chytrý kuchyňský pomocník
Jako název příspěvku mi první naskočil Samovar – MioMat, ale slovo samovar, i když naprosto vystihuje podstatu této mašinky, se mi nelíbí. Zvlášť, když za její vznik může láska. A to láska na druhou.
Paní Alice, Slovenka milující zdravé stravování, našla svou životní lásku v dalekém Čile. A jelikož se nechtěla vzdát zdravého jídla, ani svého budoucího manžela, stala se historicky první MioMatkou. „Přivedla na svět“ přístroj, který dokáže vyrobit nejen rostlinná mléka, ale i polévky, kaše, smoothie, a také raw pokrmy. V Čile s MioMatem (pro zvědavce jako jsem já: Mio=můj, Mat=automat) slaví velký úspěch. Dle jejích slov 75% Čilanů trpí intolerancí laktózy anebo alergií na kravské mléko, a tak je MioMat zaujal.V Čile s MioMatem (pro zvědavce jako jsem já: Mio=můj, Mat=automat) slaví velký úspěch. Dle jejích slov 75% Čilanů trpí intolerancí laktózy anebo alergií na kravské mléko, a tak je MioMat zaujal.
Zaujal také dvě Slovenky, Simonu a Zuzanu, které se s Alicí na Slovensku potkaly a jak už to bývá, slovo dalo slovo a MioMat našel své MioMatky brzy i na Slovensku a v Česku.
Paní Simona mi nabídla, jestli bych nechtěla mašinku vyzkoušet ve své kuchyni. Přiznám se, že ač mě její příjemné vystupování a chvála na MioMat zaujaly, moc šance jsem mu nedávala. Miluju totiž, když to v mé kuchyni bublá a prská a hlavně voní. Zkrátka moc ráda vařím. Představa, že by to někdo nebo něco dělalo za mě, se mi příliš nezamlouvala. Nicméně, člověk je tvor zvědavý a já obzvlášť, s paní Simonou jsem si „plácla“.
MioMat dovezl kurýr už za 2 dny a mě překvapilo, jak je velký (samozřejmě ten MioMat :D). Dost mě vyděsilo, že se s takovým cvaldou budu dělit o kus kuchyňské linky. Nechala jsem ho tam pár dní stát a přemýšlela, jestli nepofrčí zpátky.
A pak se to stalo. Pro samou práci (pracuju doma) jsem neměla čas uvařit večeři a věděla jsem, že na cestě už jsou dva hladové chlapské krky. V panice jsem naházela do MioMatu mrkev, červenou čočku, přidala koření, kokosové mléko, dolila vodou a zmáčkla tlačítko. Za chvilku začal přístroj vrnět, funět, vrčet a nakonec zapískal. Tohle všechno zvládnul za 25 minut. A výsledkem byla vynikající polévka. Bylo rozhodnuto, že i já se stávám MioMatkou.
Přístroj vypadá jako velká termoska, zvrchu plastová a uvnitř nerezová. Poměrně těžké víko je vybaveno čidlem proti vykypění a motůrkem pohánějícím sekáček. To se nasadí na spojovací trn a poté se nádoba zapojí do zásuvky. Na víku jsou tlačítka, kterými se spustí zvolený program.
Programů je celkem 5, tlačítka 4:
- Mash/Soup – 25 minutový program mixuje a ohřívá na max. 100 st. C: příprava krémových polévek, kaší nebo dětské výživy
- Smoothie – nevaří ani neohřívá, pouze 2 minuty mixuje: na zeleninu a ovoce
- VeggieMilk – Cereal/volí se jedním stlačením programu VeggieMilk – mixuje a ohřívá na max. 75 st. C, trvá 10 minut: pro přípravu rostlinných mlék kromě luštěninových (např. rýžové, mandlové, makové, pohankové, kokosové, konopné….)
- VeggieMilk – Soy/volí se dvěma stisky tlačítka VeggieMilk – mixuje a ohřívá na max. 100 st. C, trvá 25 minut: pro přípravu luštěninových mlék. Luštěninu je potřeba předem namočit
- RAW – mixuje a zahřívá na max. 42 st. C, trvá 15 minut: pro přípravu RAW polévek nebo rostlinných mlék
Manipulace s přístrojem a příprava jídla je skutečně jednoduchá a rychlá. Čištění a mytí je snadné, ovšem za předpokladu, že se do toho člověk pustí hned. Nádoba přístroje, ani víko není možné ponořit do vody, natož strčit do myčky.
Množství, které se dá v MioMatu připravit je dané, a je to cca 1 litr. Uvítala bych, kdyby množství bylo možné upravit třeba na půlku, abych jeho služeb mohla využít během dne, kdy jsem doma sama.
Potěšilo by mě i to, kdyby vnitřní část byla vyjímatelná a dala se umýt v myčce.
V každém případě nám to spolu zatím docela klape a zvládli jsme několik chutných dobrot, o které se s vámi postupně ráda podělím.