Novinky od Relaxu a co s nimi v kuchyni – workshop v Ola Kala
Před pár dny jsme s kamarádkou přijaly pozvání na workshop firmy Relax, který firma pořádala ve spolupráci se šéfkuchařem Zdeňkem Křížkem ve škole vaření Ola Kala na Vinohradech. Cílem bylo předvést nám foodblogerům novinky Relaxu – džemy 100% ovoce. A úkolem pana Křížka dokázat nám, že džem není jen pomazánka na chleba a džus není pouze nápojem k uhašení žízně.
Ačkoliv jsme všichni dostali dárkem skripta, kde byly všechny připravované recepty zaznamenané, jako velmi důležitý se ukázal i přiložený sešit s propiskou. Pan Křížek, který řadu let jezdil po světě a sbíral zkušenosti zejména v asijských hotelech, se s námi podělil o pár „vychytávek“, které určitě posunou naše kuchařské obzory o kousek dál.
I když mám za sebou spoustu upečených granol, granola připravená dle jeho receptu těm všem mým bezpochyby kraluje. Je voňavá, křupavá a přesto šťavnatá. Peče se totiž ve dvou fázích.
V té první se vločky navlhčí, v našem případě multivitamínem od Relaxu, osladí medem a přidají se kešu oříšky. Po krátkém zapečení se promíchají, dodá se sušené ovoce a pekany a granola se dopeče dozlatova. Takto připravená granola je plná chuti.
Druhým receptem, který jsme společně uvařili, byly bramborové taštičky plněné relaxáckým džemem smíchaným se sušeným ovocem. Jahodový džem 100% ovoce jsme smíchali se sušenými brusinkami a broskvový džem 100% ovoce se sušenými meruňkami.
Zkušené hospodyňky si možná řeknou, že na bramborových taštičkách není nic složitého, ale i tady jsme se dozvěděli super vychytávky, které práci se záludným bramborovým těstem ulehčí. Třeba to, že brambory není dobré vařit zcela doměkka, ale jen „al dente“. Ještě teplé je oloupat a nastrouhat, pak nechat vychladnout a zadělat těsto. A teď to hlavní, do těsta kápnout trošičku octa. Těsto pak krásně drží tvar a neřídne. Ze stejného důvodu pan Křížek doporučuje těsto při rozvalování podsypávat škrobem a ne moukou.
Aby měly taštičky dokonalou chuť i vzhled, po uvaření se ještě protáhnou „oříškovým“ máslem, což je rozpuštěné máslo, které začíná lehounce růžovět.
Závěrečné zdobení je pak už na vlastní chuti a fantazii. Pro nás pan Zdeněk připravil vanilkový tvaroh, strouhaný perník, mletý mák, sušené švestky podušené v červeném víně, čerstvé ovoce a oříšky. Také k přípravě ochuceného tvarohu jsme dostali doporučení. A to, že pokud zvolíme tvaroh z vaničky, je dobré jej nechat několik hodin vyklopený na sítu, aby odkapala přebytečná tekutina. Pak se jen smíchá s medem a vanilkovou dření. Kdo má rád alkohol, přikápne ještě pár kapek oblíbeného destilátu.
Novinkou pro nás všechny byla práce s tekutým dusíkem. Kupuje se „v bombě“, ze které se postupně odlévá do misky. Ponořením do roztoku se během pár vteřin zamrazí jakákoliv surovina (ovoce, zelenina, bylinky, oříšky, krémy, tekutina naplněná do balónku). Zamražené produkty se dají naporcovat do sáčků a uchovat v mrazáku na pozdější využití. Manipulace s dusíkem nese jistá rizika, takže pracovat se musí hodně opatrně, ale rychle, protože tekutý dusík se během pár minut odpaří.
My jsme zkoušeli udělat v dusíku zmrzlinu. Šlehačkovou láhev naplnil pan šéfkuchař směsí smetany, mascarpone a medu a následně ji po částech stříkal do připraveného dusíku. Téměř okamžitě jsme z něj lovili hroudy zmrzliny.
Zmrzku jsme zdobili ovocem a rozředěným džemem od Relaxu anebo fantastickým slaným karamelem z kokosového mléka. Přesný postup přípravy mi už asi navždy zůstane tajemstvím, protože jsem prostě chvíli nedávala pozor. Ale nebojte, o ostatní recepty se s vámi v nejbližších dnech určitě podělím 🙂