0 0
Kváskový chléb ze žitné a pšeničné mouky s ovesnými vločkami

Sdílet na sociální síti:

Nebo můžete zkopírovat a sdílet tuto adresu

Ingredience

Rozkvas
50 g žitný kvásek
70 g žitná mouka
90 ml voda
Na těsto
280 ml voda
250 g pšeničná mouka hladká
200 g žitná mouka
150 ml horká voda
70 g jemné ovesné vločky
50 g slunečnicová semínka
13 g sůl
1 lžička kmín

Kváskový chléb ze žitné a pšeničné mouky s ovesnými vločkami

Chleba z kvásku je stravitelnější, chutnější a vydrží déle čerstvý než chléb z droždí.

  • 65 min
  • Středně náročné

Ingredience

  • Rozkvas

  • Na těsto

Postup přípravy

Sdílet

Příprava krok za krokem

1
Hotovo

Připravíme si rozkvas. Kvásek smícháme s vodou a žitnou moukou na konzistenci hustšího lívancového těsta. Přikryjeme utěrkou a igelitem a necháme přes noc nakynout. Ráno odebereme lžíci do skleničky a dokrmíme lžící žitné mouky a 2 lžícemi vody. Promícháme a necháme na kuchyňské lince "rozběhnout". Pak odložíme do lednice, aby se kynutí zpomalilo. Kvásek přikrmujeme každý druhý den.

2
Hotovo

Taky zalijeme vločky vroucí vodou a necháme chvilku odstát. Do rozkvasu přidáme pšeničnou a žitnou mouku a také nacucané vločky. Osolíme, okmínujeme a zalijeme vlažnou vodou. V robotu rozmícháme na poměrně lepivé těsto. Nebude úplně hutné. Z vlastní zkušenosti vím, že "řidší" těsto znamená chutnější chléb.

3
Hotovo

Těsto znovu zakryjeme utěrkou a igelitem a necháme 2 hodiny kynout. Pomocí hnětací metly opět propracujeme a necháme zakryté další 2 hodiny stát. Poté těsto pomocí vařečky přendáme o chlebíčkové formy, zakryjeme naolejovaným papírem (pro případ, že těsto nakyne až k papíru, bude se lépe odstraňovat) a utěrkou a necháme zase aspoň hodinu a půl kynout.

4
Hotovo

Troubu rozpálíme na 230 st. C a formu do ní vložíme. Zapečeme 15 minut. Pak teplotu snížíme na 195 st. C a pečeme 35 minut. Poté chleba z formy vyklopíme a necháme na mřížce péct ještě 10 minut. Chleba tím získá křupavost. Krájíme po zchladnutí.

5
Hotovo

Další možností je přidat trochu míň vody, aby bylo těsto pevnější. Na závěrečné kynutí udělat bochník a vložit do misky vyložené pomaštěným pečícím papírem. Posypat hladkou moukou, zakrýt utěrkou a pak i s papírem přetáhnout do rozpálené trouby. Péct stejně.

Miriam

Vaření je pro mě koníček a zábava. I když preferuji jídla lehká a moderní, čerpám také z pokladnice našich předků. Bude mi potěšením, pokud některý z receptů od našeho rodinného stolu vyzkoušíte a i u vás také bude Snědeno s chutí ?

předchozí
Piškotový dort s mangem, marakujovým pyré a kokosem
předchozí
Piškotový dort s mangem, marakujovým pyré a kokosem

Přidejte svůj komentář